// Hibás-e a számla a VTSZ vagy az SZJ szám hiányában?
ÁFA Módszertani Szemle

Hibás-e a számla a VTSZ vagy az SZJ szám hiányában?

2017-02-20

Szakértőnk javaslata:

 

Az Áfa tv. előírásától függetlenül hasznos – mind a számlát kibocsátó, mind a számlát befogadó adóalany számára – a számlán feltüntetni termékértékesítés esetén a vámtarifaszámot, illetve szolgáltatásnyújtás esetén a Szolgáltatások Jegyzéke szerint besorolást. Különösen akkor válik fontossá a vámtarifaszám, illetve az SZJ szám szerinti beazonosíthatóság, ha az Áfa tv. valamilyen joghatást (pl. fordított adózási kötelezettséget, adómentességet, adatszolgáltatási kötelezettséget, stb.) fűz a besoroláshoz.

 

Az SZJ számnak a számlán történő feltüntetése kapcsán továbbá az is gyakori kérdés, hogy használható-e a közel hét éve, 2010. április 21-én hatályon kívül helyezett Szolgáltatások Jegyzéke szerinti SZJ szám, vagy a Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere (TESZOR) szerinti kódot kell alkalmazni. A kérdésre a választ az Art. 176. § (13) bekezdése adja meg, mely szerint az általános forgalmi adó esetében a hivatkozással meghatározott szolgáltatások vonatkozásában a KSH Szolgáltatások Jegyzékének 2002. szeptember 30. napján érvényes besorolási rendjét kell irányadónak tekinteni. Ennek megfelelően, ha az adózó saját döntése alapján szerepeltetni kívánja a szolgáltatás azonosító számát a számlán, akkor a Szolgáltatások Jegyzéke szerinti SZJ számot kell feltüntetnie.

 

dr. Teszéri- Rácz Ildikó

Szeretnék ilyen híreket kapni >>

Még nem tagja közösségünknek?
Kérek tájékoztatást a szolgáltatásról